Cenové poradie a zastúpenie na trhu
Zoradenie okien podľa cenovej kategórie od najlacnejších po najdrahšie:
- plastové okná
- fiberglassové a drevené okná
- plast-hliníkové okná
- drevo-hliníkové okná
- hliníkové okná
- málo používané okná z vysoko kvalitných oceľových profilov.
Najrozšírenejšie v súčasnosti sú plastové okná, prevažne kvôli ich nízkej cene. Menej používané sú drevené a hliníkové okná, ale ich podiel na trhu je stabilný. Ostatné spomínané materiálové bázy okien majú malé zastúpenie na trhu z dôvodu vyššej ceny a nižšej informovanosti verejnosti.
Ako vybrať okná do domu: porovnanie 6 dôležitých vlastností
Vlastnosti rámov na rôznych materiálových bázach sú rôzne a nedajú sa úplne jednoznačne a jednoducho porovnať. Ako základné kritéria na posúdenie a porovnanie jednotlivých okien som si stanovil ich životnosť a údržbu, teplotechnické vlastnosti, pevnosť a odolnosť proti vlámaniu, požiarnu odolnosť a teplotnú rozťažnosť, estetiku a ekológiu. Správna montáž okien je takisto veľmi dôležitá, ale nemám ju ako porovnať, tak som aspoň popísal základné možnosti, ktoré samotná montáž poskytuje.
Životnosť a údržba
Už samotný termín životnosť okna nie je jednoznačný, pretože napríklad životnosť tesnenia a kovania je nižšia (cca. 15-30 rokov, v závislosti na kvalite a údržbe) než samotná životnosť rámu.
Pri drevených oknách treba rozlišovať životnosť rámu a jeho povrchovej úpravy, ktorá je diametrálne odlišná. Životnosť kvalitného dreveného rámu je cca. 100 rokov, zatiaľ čo životnosť jeho povrchovej úpravy je zhruba 10-15 rokov. Aplikáciou obnovovacieho náteru vieme životnosť povrchovej úpravy postupne predlžovať.
Životnosť plastových okien je cca. 25-35 rokov, čo s ohľadom na morálne opotrebenie a neustále skracovanie cyklu výmeny výrobkov v dnešnej dobe môže väčšine populácie postačovať.
Životnosť hliníkových a oceľových okien je veľmi vysoká, cca. 100 rokov. Výhodou je, že odpadá potreba obnovovať povrchovú úpravu ako u drevených okien. Čistiť a mazať kovanie, umyť tesnenie a natrieť ho silikónovým olejom raz ročne treba u všetkých spomínaných okien rovnako.
Teplotechnické vlastnosti
Teplotechnicky je zo spomínaných materiálov najlepšie mäkké drevo a plast, nasleduje tvrdé drevo, fiberglass, oceľ a hliník. Hliník je približne 10-krát tepelne vodivejší ako oceľ, ale z hľadiska prenosu tepla je to pri tak vysokých číslach už nepodstatné.
Dôležitejšie je uvedomiť si, ako sú profily okien konštruované. Iba okná na báze dreva majú plnostenný prierez, ostatné materiály pozostávajú z tenkostenných profilov. Kovové rámy majú prerušenie tepelného mosta, to znamená dve vrstvy kovu oddelené izolantom. Tepelnotechnické parametre takýchto okien závisia len na kvalite a hrúbke izolantu plniaceho funkciu prerušenia tepelného mosta.
Plastové alebo fiberglassové profily využívajú uzavreté vzduchové komory podobne ako, napríklad tehly. Počet takýchto komôr naprieč profilom zlepšuje tepelno-technické parametre. V dnešnej dobe síce ani toto už nie je celkom pravda, lebo delenie profilu na príliš hustú sieť komôr môže mať opačný efekt (hrúbka vzduchovej dutiny nemá byť menšia ako 5 mm).
Ako zistiť hrúbku rámu okna
Ak si zoberieme celkovú hrúbku rámu (stavebná hĺbka profilu), odrátate po 3 mm na vonkajšiu a vnútornú stenu profilu, zhruba 1 mm na prepážky medzi komorami a 35 - 40 mm na najširšiu komoru používanú na vloženie výstuže, tak vám vyjde, že 5-komorový profil nesmie klesnúť pod 70 mm stavebnej hĺbky a 6-komorový profil pod 78 mm.
Vyplnenie komôr profilu tepelnoizolačnou penou alebo použitie profilu bez oceľovej výstuže výrazne zlepší výsledné tepelno-technické vlastnosti, na ktoré má takisto vplyv počet tesnení naprieč profilom rámu okna.
V súčasnosti sa už okná len s jedným tesnením nevyrábajú, všetky profily majú minimálne vnútorné a vonkajšie tesnenie. Kvalitnejšie profily už obsahujú aj stredové tesnenie, ktoré rozdelí vnútorný priestor na dve oddelené komory. Výhodou je, že takéto okno má lepší súčiniteľ škárovej neprievzdušnosti (cez zatvorené okno sa dostane menej vzduchu z exteriéru do interiéru) a zároveň zabezpečí, aby sa do zmienenej druhej komory voda vôbec nedostala. Takto je možné garantovať ochranu kovania pred korozívnymi účinkami vody.
Predpokladáme, že rámové profily so stredovým tesnením sa stanú za niekoľko rokov štandardom, preto odporúčame pri zvažovaní aké okná dať do domu, zobrať do úvahy tento aspekt a nehľadieť iba na cenu samotných profilov.
Fotografie nižšie uvádzajú príklad okien bez a so stredovým tesnením : 1 – otvory pre odvod vody, 2 – vonkajšie tesnenie, 3 – sieťka proti hmyzu, 4 – stredové tesnenie