Dôležité je v prvom rade vedieť, na čo vám má terasa slúžiť – na zábavu, rodinné oslavy, grilovačky alebo na relax a oddych po náročnom dni. Od toho sa odvíja jej potrebná veľkosť, umiestnenie voči domu, orientácia na svetové strany alebo použité materiály.
Rodinné oslavy a grilovanie Pokiaľ nám má terasa napríklad slúžiť na rodinné oslavy a grilovanie, je dôležité vedieť aký veľký stôl potrebujeme umiestniť na terasu. Bežný stôl má šírku povedzme 80-100cm a dĺžka pre 1 osobu je zhruba 60cm. Takže ak chceme na terasu umiestniť stôl pre 8 osôb, bude mať približne veľkosť 100x240cm. Okolo stola potrebujeme ešte miesto na stoličky a samozrejme priestor na chodenie okolo stoličiek, takže ideálna veľkosť terasy s takýmto stolom by bola aspoň 350x500cm. Takéto terasy je nutné prepojiť s kuchyňou alebo jedálňou v dome.
Relaxačné terasy Pokiaľ nám má terasa slúžiť čisto na relax, to znamená, že si tam chceme pravdepodobne umiestniť lehátka, prípadne záhradnú pohovku alebo zavesenú hojdačku. Jej rozmery musíme v takom prípade znova určiť podľa rozmerov vybraného terasového nábytku. Relaxačné terasy bývajú prepojené so spálňou alebo obývačkou a častokrát sú napojené na časť záhrady, kde sa nachádza bazén alebo vírivka.
Orientácia terasy
Južná strana Väčšina ľudí si volí terasu orientovanú na južnú stranu. Výhodou južnej strany je viac tepla a slnka na jar a jeseň, avšak v lete je potrebné ju tieniť, pretože bude na nej neznesiteľne teplo.
Severná strana Severne orientované terasy, zatienené hmotou domu, sú príjemné na posedenie v lete, avšak na jar a na jeseň bude na nich chladno. Okrem toho bude na nich tmavšie, keďže budú takmer celý deň v chládku.
Východná strana Terasy orientované na východ sú pomerne výhodné v tom, že na ne nebude svietiť intenzívne poobedňajšie slnko, je to taký kompromis medzi južnou a severnou orientáciou.
Západná strana Terasy orientované na západ sú podľa nás najmenej vhodné, nakoľko poobedňajšie intenzívne slnko bude na ne svietiť dlho do večera. Problémom oproti južnej orientácii je, že v neskorších poobedňajších hodinách, keď je slnko nižšie na oblohe, tak sa nedajú vhodne zatieniť.
Prepojenie terasy s domom
Terasa môže byť s domom prepojená cez kuchyňu, obývačku, jedáleň alebo aj spálňu – záleží to najmä od toho, na čo vám má terasa slúžiť. Pokiaľ má terasa slúžiť na stolovanie, oslavy alebo grilovačky, najvhodnejšie je prepojiť ju s kuchyňou alebo jedálňou. Pokiaľ na relax ako intímne miesto, potom je to práve spálňa. Najobvyklejšie prepojenie je však s obývačkou, kedy je to kompromis medzi oboma funkciami – relaxom aj stolovaním.
Samotné prepojenie s domom môže byť zrealizované otváravými alebo posuvnými dverami. Posuvné dvere sú síce drahšie riešenie, ale myslíme si, že aj vhodnejšie. Ich výhodou je, že sa dá otvoriť väčšia plocha (bežne aj do 2,5m šírky) a lepšie tým prepojiť interiér s exteriérom. Okrem toho nezaberajú miesto v otvorenom stave a nehrozí ich zabuchnutie z dôvodu prievanu. Sieťky proti hmyzu sa dajú inštalovať na otváravé aj posuvné dvere – pri posuvných je to však drahšie nakoľko je potrebné použiť špeciálne plysované sieťky.
Tienenie a prekrytie terasy
Terasy je možné tieniť pevnými alebo otváravými pergolami, tieniacimi plachtami, hmotou domu, vysunutou strechou alebo aj stromami.
Vysunutá strecha domu Jedná sa o najbežnejšie riešenie tienenia a prekrytia terasy. Toto riešenie je obzvlášť praktické pri projektoch bungalovov, kde je terasu vhodné mierne zasunúť do hmoty domu. Výhodou je, že terasu budeme môcť používať aj v daždi. Nevýhodou je, že bude trvalo zatienená aj povedzme v zime, kedy by sme chceli viac slnka v interiéri. Celkovo bude v miestnosti za terasou trochu tmavšie.
Pevné pergoly Sú porovnateľné s vysunutou strechou domu. Ich výhodou oproti pevnej streche je, že si ich vieme tvarovo prispôsobiť presne podľa požiadaviek terasy, na rozdiel od strechy domu, ktorú nemôžeme ľubovoľne tvarovať.
Otváravé pergoly Rovnaké ako pevné pergoly s tým rozdielom, že lamely na jej vrchu sa dajú natáčať (motorom), čím odpadá nevýhoda s nežiaducim tienením na jeseň a v zime.
Tieniace plachty Ich výhodou je, že sa dajú výškovo nastavovať a tým lepšie zatieniť aj na západ orientované terasy, kde povedzme bežná pergola už nepomôže. Sú cenovo dostupnejšie. Nevýhodou je, že sú pomerne tenké a tieň, ktorý vytvoria nie je taký tieň ako nám vytvorí strecha domu, alebo povedzme hustý strom, takže bude pod nimi pocitovo teplejšie.
Hmota domu Pri poschodovom dome môžeme tieniť terasu aj hmotou domu, povedzme vysunutím poschodia nad terasu a podobne. Jedná sa o dobrý spôsob tienenia, pretože dom v celej svojej hmote sa neprehreje od slnka tak rýchlo ako pergola. Nevýhodou je rovnako ako pri vysunutej streche, že nám tieni celoročne.
Stromy opadavé stromy majú výborné tieniace vlastnosti. Neprehrejú sa ako pergoly alebo stavebné konštrukcie, pretože ťahajú do seba vlahu zo zeme. V zime a na jeseň nám zase nebudú tieniť, keďže listy im opadajú. Nevýhodou je, že na jeseň budeme musieť upratovať listy z terasy a aj počas jari a leta môže byť pod stromom väčší neporiadok kvôli vtákom, alebo plodom na strome.
Tienenie závesnou nastavovateľnou plachtou - projekt rodinného domu na mieru
Materiál terasy
Samotný povrch terasy môže byť z dreva, kompozitu, dláždený alebo liaty. Tak ako to býva pri všetkom, aj tu platí, že každý materiál má svoje výhody aj nevýhody. Neexistuje jeden dokonalý materiál, preto výber povrchu terasy záleží od toho, čo preferujete.
DREVO Drevo sa na terasách používa vo forme dosiek o bežnej šírke 120-140mm a dĺžke 3 až 5m.
nepriehreva sa na povrchu a je možné po ňom chodiť na boso aj v lete nešmýka sa, najmä pokiaľ použijeme drážkované dosky
je potrebné ho olejovať aspoň raz ročne ak chceme, aby nezošedlo (UV žiarenie v slnku totiž postupne vyťahuje pigment z dreva) životnosť záleží od druhu dreva, vystaveniu poveternostným podmienkam a ošetrovaniu. najdlhšie vydržia tvrdé dreviny ako Ipe alebo teak (cca 20-40 rokov), najmenej mäkké dreviny ako smrek alebo borovica (cca 10 rokov). škáry medzi doskami môžu byť problém, ak vám tam spadne nejaký dôležitý predmet
KOMPOZIT Kompozit sa tak ako drevo na terasách používa vo forme dosiek o bežnej šírke 120-140mm a dĺžke 3 až 5m. Obvykle sa jedná o kombináciu plastu a dreva v určitom pomere s lepiacimi zložkami. Tým, že sa jedná o priemyselný výrobok, je veľmi dôležité aký kvalitný kompozitný materiál kúpime. Určite sa neoplatí investovať do tých najlacnejších, pretože tie nemusia vydržať ani 10 rokov v takom stave, aby sa nám stále páčili.
bezúdržbovosť (netreba natierať olejom, pretože by si mal zachovať farbu) vyššia životnosť ako mäkké dreviny (kompozit by mal vydržať cca 25-40 rokov, pokiaľ je kvalitný)
kvalitný kompozit býva drahší ako drevo (avšak údržba už nevyžaduje žiadne dodatočné náklady) viac sa hreje ako drevo keď sa poškriabe, je ťažšie ho opraviť ako drevené dosky škáry medzi doskami môžu byť problém, ak vám tam spadne nejaký dôležitý predmet
DLÁŽDENÁ TERASA Dláždená terasa musí byť zhotovená z mrazuvzdorných dlaždíc. Pod dláždenú terasu je potrebné vyhotoviť pevný betónový základ (napríklad základovú dosku o hrúbke 150mm).
dlhá životnosť pri kvalitnej dlažbe a realizácii vydrží aj 50 rokov takmer bezúdržbové
tmavšie farby sa na slnku veľmi rozpália a hrozí popálenie kože pri dotyku pád ťažšieho predmetu môže rozbiť dlaždicu betónové dlažby, alebo pórovité materiály sa ťažšie čistia od škvŕn, ako napríklad rozliate víno alebo olej
LIATE MATERIÁLY Liaty materiál na terasu predstavuje napríklad terazzo. Pod liatu terasu je potrebné vyhotoviť pevný betónový základ (napríklad základovú dosku o hrúbke 150mm).
bezšpárovosť dlhá životnosť (aj vyše 50 rokov pri správnom vyhotovení)
vysoká cena, vyššia ako kompozitné alebo exotické drevené terasy problém nájsť zhotoviteľa môže byť šmykľavejšia ako iné povrchy
Záver
Nech sa už rozhodnete pre akúkoľvek terasu, rozhodne nebudete ľutovať, pretože jej výhody sú neoceniteľné. Pokiaľ terasu prekryjete, tak ju budete môcť využívať za každého počasia a stane sa z nej akoby ďalšia izba. Okrem toho terasa pri rodinnom dome je práve jeden z hlavných rozdielov oproti bývaniu v bežnom byte, takže by bola určite škoda nenavrhnúť ju k svojmu rodinnému domu.
Radi by ste sa dozvedeli viac informácií? Napíšte nám na Facebooku alebo nám pošlite email na adresu uvedenú nižšie, prípadne nám zavolajte na uvedené telefónne číslo.